İLYAS MERAL HAKKINDA

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi’nde 10 Ekim 1978’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzincan’da gördü, 2004 yılında Sivas Hafik Lisesi’ni bitirdi. 2008 yılında Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’ndan mezun oldu ve 2009 yılında da Ukrayna Devlet Üniversitesi’nde Spor Bilimi alanında yüksek lisansını tamamladı.

Evli bir çocuk babası olan İlyas Meral, çok zor şartlarda bu günlere gelmiştir ve güçsüzlüğün, imkânsızlığın ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedir.

Bu nedenle de evsiz, ailesiz, ya da maddi durumu yetersiz olan çocuklar için ürettiği sosyal sorumluluk projeleriyle onlarca başarıya imza atmıştır. İlyas Meral’in el uzattığı sokak çocukları bugün birer atletizm şampiyonu, öğretmen ya da iş adamı olmuştur.

İlyas Meral, Kur-anı İhya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olduğu gibi, Birlikte Umut Derneği’nin Kurcu Başkanı ve Gençlik Spor ve Eğitim Politikaları Derneği As Başkanı’dır.

Voleybol, Hentbol, Atletizm ve Futbol Anronörlük Belgelerine Sahip profesyonel bir sporcu olan İlyas Meral, Yavuz Selim Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Futbul Antrönörleri Derneği Erzincan Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeni Dünya Vakfı Spor Komisyonu Üyesi’dir.

İstanbul Ak Parti Ana Kademe Spor Komisyonu Başkan Yardımcısı olmasının yanı sıra İstanbul Ak Parti Gençlik Kolları Sosyal İşler Proje Komisyonu Başkanı’dır.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Üyeliği bulunan İlyas Meral, Türkiye Gençlik Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi olarak da faaliyetlerini sürdürmektedir.

Hizmetlerine her ne şart ve koşulda olursa olsun insanlık onuru ve merhametini temel alarak, tüm azmi ve çalışkanlığı ile devam edecektir.

Ak Parti İstanbul Milletvekili Aday Adayı
  • İlyas Meral

  • Ak Parti İstanbul Milletvekili Aday Adayı
  • Sosyal Medya:
Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.’de Spor Uzmanı olarak hizmet vermeye başladı ve bu görevine halen de devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babası olan İlyas Meral, üniversite hayatı ve çocukluğundan itibaren tüm gençlik yılları boyunca birçok sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi halen bu projeler devam etmektedir. Aksaray Akçakent’te kâğıt toplayarak yaşamını sürdürmeye çalışan ailelerin çocukları için bir proje hazırlamış ve buradaki çocuk ve gençleri sporu vesile kılarak topluma kazandırmıştır. Burada hazırladığı takımdaki çocuklar, kendi yaş gruplarında katıldıkları atletizm müsabakalarında Türkiye şampiyonu olmuşlardır. Hatta bu çocukların yüzde 80’i günümüze devletin saygın bir beden eğitimi öğretmeni ve milli sporcu olarak hayatını sürdürmektedir..
İlyas Meral, Türkiyede bir ilki başardı ve Aksaray İşitme Engelliler Takımı kurdu. Almanya’da yapılan Kros şampiyonasında Avrupa Üçüncüsü’de bu takımdan çıktı. Üniversite öğrenciliği sırasında, Anadolu Ekspres gazetesinde kaleme aldığı spor yazılarıyla İlyas Meral, köşe yazarlığı yaptı. Ukrayna'da tamamladığı yüksek lisans programı ardından memleketine dönen Meral, Erzincan Vali Yardımcısı Mithat Orhan’ın desteğini de alarak hazırladığı ‘’Sokakla İrtibatı Olan Çocukları Topluma Kazandırma Projesi’’ adı altında Erzincan sokaklarındaki sokak çocukları ve çocuk işçileri Türk sporuna kazandırdı. İlyas Meral, daha sonra faaliyet alanını genişletip, sokak çocukları ve ailesinin maddi durumu yeterli olmayan çocuklar adına ‘’Sokak Çocuklarını Topluma Kazandırma Derneği’’ni kurdu. Bu dernek çatısı altında çocukların geleceği için gönüllü olarak hizmet verdi.
İlyas Meral, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin alarak o günlerde atıl bir durumda olan Erzincan Recep Yazıcıoğlu İlk Okulu’nu öğrencileriyle birlikte boyayıp, onarıp ‘’Recep Yazıcıoğlu Sokak Çocukları Rehabilitasyon Merkezi’’ni oluşturdu. Artık burası sokak çocukları ve maddi imkânı olmayan öğrenciler için bir güvenli alan, eğitim yuvası ve geleceğin giriş kapısı olmuştu. Bu merkezde, yaz aylarında onlarca öğrenciye Halk Eğitim Merkezi ile ortak çalışarak eğitim verilip, yaz sonunda ise öğrencilere bir de sertifika verildi. Öğrenciler, bu sertifikalar sayesinde iş güç sahibi oldular. İlyas Meral, dernek çatısı altında eğitim alan ve spor yapan öğrenciler ile bir atletizm takımı da kurdu. Bu takım katıldığı yarışmalar da birinci olmakla kalmayıp, Türkiye Şampiyonluğuna da imza attı. Ancak bu şampiyonlara ‘’Sokak Çocukları’’ tanımlaması yakışmıyordu. Bu nedenle de İlyas Meral, kurduğu derneğin ismini öğrencileriyle ortak karar alarak ‘’Birlikte Umut Derneği’’ olarak değiştirdi. Birlikte Umut Derneği 2005 yılında yılın en başarılı derneği seçildi. 2010 yılında risk altında olan çocuk ve gençlere el uzatmak için İstanbul’a gelen İlyas Meral, Spor A.Ş. çatısı altında, sokakta hayatını sürdürmeye çalışan çocuklar için projeler üretmeye devam etti.
İlyas Meral, 2012 yılında İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün organize ettiği Uluslararası Risk Altında Olan Çocuklar Sempozyumunda ‘’Benimle Top Oynar mısın?’’ isimli bir proje hazırladı. Bu proje sempozyum çerçevesinde sosyal sorumluluk projesi olarak alanında birinci seçildi ve dönemin İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından da ödüllendirilerek öngöre edildi. Bu proje, ilgili bakanlıklar tarafından günümüzde halen uygulanmaya devam etmektedir. 2012’de ise Gençlik Spor ve Eğitim Politikaları Derneği’ni kurarak As Başkan oldu. Bu dernek çatısı altında da yine birçok çocuk ve genç, spor yaparak geleceklerindeki aydınlığına doğru koşmaya devam etti. İlyas Meral, aynı zamanda siyasete de yoğun bir şekilde mesai harcıyordu. İlyas Meral, İstanbul Ak Parti Gençlik Kolları Sosyal İşler Başkanlığı’nda Spor Komisyonu Başkanı olarak haftada 3.800 gence yüzme, 2.100 gence de halı sahada futbol oynama imkânı vermenin yanı sıra, ana kademe sosyal işlerlede engellilere ve kadınlara da spor yapma imkanı sağlamıştır. Bu etkinlikler hala devam etmektedir.
2013 yılında da Bilişim dünyası ile ilgili de proje oluşturan İlyas Meral, ‘’Güvenli internet Güvenli Gelecek’’ adı altında bir çalışmaya imza attı. Bu projenin ardından emniyet güçlerimiz tarafından bir şebeke ele geçirildi ve çocukları internet üzerinden suç batağına çeken 180 kişi yakalandı. Din, dil, ırk, statü farkı olmaksızın merkezine insanı almış bir hizmet adamı olan İlyas Meral, geleceğe birlikte yürüdüğü öğrencileri ile Van depreminin ardından yardımlar toplamış ve depremzedelerin yaralarını birlikte sarmaya çalışmıştır. İlyas Meral, öğrencileri ile birlikte, düzenli olarak huzur evlerini ziyaret ederek, ihtiyarlara evlat olduğu gibi, engelliler ile ilgili titizlikle yürüttüğü projeleri için de engellilere el ayak olmuştur. İlyas Meral, sadece ülkemiz değil tüm dünya canları için harekete geçip, Suriye’ye de 26 TIR insani yardım malzemesi gönderilmesi için vesile olmuştur. İlyas Meral, hizmetlerine her ne şart ve koşulda olursa olsun insanlık onuru ve merhameti temel alarak devam edecektir.